Nauka

Czy można zdobyć maturę inaczej niż poprzez uczciwe zdawanie egzaminów? Niestety jak najbardziej, choć jest to dość kosztowne. A ile konkretnie kosztują takie egzaminy ''na lewo'' w 2024 roku? Wbrew pozorom całkiem sporo.

Czytaj całość na: edziecko.pl

Kilka osób, które nielegalnie uzyskały dyplomy w Collegium Humanum, zgłosiło się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego - informuje RMF FM. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie handlu dyplomami na tej prywatnej uczelni wyższej. Jej dyplomy przez lata pozyskiwali m.in. politycy PiS i PO.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Zła wiadomość dla niektórych studentów, ale doskonała dla promotorów. Każda jednostka prowadząca studia wyższe otrzyma bezpłatne narzędzie antyplagiatowe. To koniec pisania prac dyplomowych przy pomocy Sztucznej Inteligencji. Program będzie sprawdzał, czy treść została stworzona przez człowieka.

Czytaj całość na: g.pl

Rektorka UAM w Poznaniu powołała plagiatora do rady naukowej instytutu archeologicznego w Atenach, a potem przekonywała, że nie może go odwołać. Plagiat odkrył przypadkiem czujny doktorant. Nie ma mowy o pomyłce.

Czytaj całość na: poznan.wyborcza.pl

Sztuczna inteligencja kojarzy się nam zazwyczaj z potężnym narzędziem dla naukowców, badających niezbadane dotąd obszary wiedzy. I rzeczywiście tak jest. Jednak uczniowie, którzy od setek lat poszukują sposobów, żeby ułatwić sobie życie, postanowili wykorzystać ją do pisania wypracowań.

Czytaj całość na: logo24.pl

Policjanci zajmujący się przestępczością nieletnich zajmują się sprawą 15-letniego mieszkańca Bielska-Białej, który przerobił legitymację szkolną. Przypominają, że to poważny czyn karalny.

Czytaj całość na: bielskobiala.wyborcza.pl

Spoofing. Pytanie, czy robili to oficerowie CBA, czy ktoś się pod nich podszywa. Tylko że ten, który podszywałby się pod nich, wcale nie byłby daleko od tej instytucji. Bardzo prawdopodobne, iż to ktoś związany z mediami prorządowymi, albo z jakimiś służbami specjalnymi - mówi ''Wyborczej'' Piotr Niemczyk, były wiceszef Zarządu Wywiadu UOP.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Władze Olsztyna rozpoczęły kontrole w szkołach policealnych, które przyniosły zaskakujące wyniki. Na 10 placówek tylko w jednej zgadzała się liczba uczniów z listą deklarowaną przez szkołę. W jednej szkole ta sama osoba była jednocześnie dyrektorem, nauczycielem i uczniem.

Czytaj całość na: edziecko.pl

Chociaż dzieci wróciły na początku września do nauczania stacjonarnego, to wciąż nie jest wykluczona konieczność powrotu do nauczania zdalnego w związku z zapowiadaną czwartą falą pandemii COVID-19. Zoombombing, phishing, złośliwe programy, kradzież tożsamości - to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą spotkać uczniów.

Czytaj całość na: wyborcza.biz

Na UMCS doszło do skandalu - donosi ''Dziennik Wschodni''. Studenci prawa masowo ściągali na egzaminie poprawkowym. Do egzaminu przystąpiło ponad 200 osób. Wiele wskazuje na to, że nieuczciwy proceder mogli zaplanować nawet trzy miesiące przed poprawką

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl