Nauka

Znany popularyzator geopolityki i autor poczytnych książek Jacek Bartosiak właśnie stracił stopień doktora. Został mu odebrany po prawie dekadzie w atmosferze skandalu. Polska Akademia Nauk uznała, że mu się nie należy. On ma inne zdanie.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech rektorów prywatnych uczelni. To efekt śledztwa dotyczącego handlu dyplomami MBA. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty. W tle jest korupcja oraz wywieranie nielegalnego wpływu na decyzje dotyczące funkcjonowania uczelni.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Matura z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9:00, a już około 9:30 w sieci znalazły się podejrzane zdjęcia arkusza. To działanie naganne i wbrew prawu. Czy CKE podejmie działania w związku z wykroczeniem? Zarówno maturzyście, jak i nauczycielom grożą poważne konsekwencje.

Czytaj całość na: edziecko.pl

Czy można zdobyć maturę inaczej niż poprzez uczciwe zdawanie egzaminów? Niestety jak najbardziej, choć jest to dość kosztowne. A ile konkretnie kosztują takie egzaminy ''na lewo'' w 2024 roku? Wbrew pozorom całkiem sporo.

Czytaj całość na: edziecko.pl

Kilka osób, które nielegalnie uzyskały dyplomy w Collegium Humanum, zgłosiło się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego - informuje RMF FM. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie handlu dyplomami na tej prywatnej uczelni wyższej. Jej dyplomy przez lata pozyskiwali m.in. politycy PiS i PO.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Zła wiadomość dla niektórych studentów, ale doskonała dla promotorów. Każda jednostka prowadząca studia wyższe otrzyma bezpłatne narzędzie antyplagiatowe. To koniec pisania prac dyplomowych przy pomocy Sztucznej Inteligencji. Program będzie sprawdzał, czy treść została stworzona przez człowieka.

Czytaj całość na: g.pl

Rektorka UAM w Poznaniu powołała plagiatora do rady naukowej instytutu archeologicznego w Atenach, a potem przekonywała, że nie może go odwołać. Plagiat odkrył przypadkiem czujny doktorant. Nie ma mowy o pomyłce.

Czytaj całość na: poznan.wyborcza.pl

Sztuczna inteligencja kojarzy się nam zazwyczaj z potężnym narzędziem dla naukowców, badających niezbadane dotąd obszary wiedzy. I rzeczywiście tak jest. Jednak uczniowie, którzy od setek lat poszukują sposobów, żeby ułatwić sobie życie, postanowili wykorzystać ją do pisania wypracowań.

Czytaj całość na: logo24.pl

Policjanci zajmujący się przestępczością nieletnich zajmują się sprawą 15-letniego mieszkańca Bielska-Białej, który przerobił legitymację szkolną. Przypominają, że to poważny czyn karalny.

Czytaj całość na: bielskobiala.wyborcza.pl

Spoofing. Pytanie, czy robili to oficerowie CBA, czy ktoś się pod nich podszywa. Tylko że ten, który podszywałby się pod nich, wcale nie byłby daleko od tej instytucji. Bardzo prawdopodobne, iż to ktoś związany z mediami prorządowymi, albo z jakimiś służbami specjalnymi - mówi ''Wyborczej'' Piotr Niemczyk, były wiceszef Zarządu Wywiadu UOP.

Czytaj całość na: wyborcza.pl