Administracja publiczna

Już wkrótce każda zainteresowana osoba będzie mogła samodzielnie zastrzec swój numer PESEL w aplikacji mObywatel, ale nie tylko. To bardzo ważna zmiana, dzięki której nikt nie weźmie na nas kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty, wykorzystując do tego nasz numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

WPolsce możemy mieć rekordowy deficyt budżetowy i rosnącą nową lukę VAT-owską. Ministerstwo Finansów ukryło dane o wykonaniu budżetu i już zaczęło finansować deficyt na 2024 rok.

Czytaj całość na: wyborcza.biz

Rząd wypowiada wojnę cyberprzestępcom. Od poniedziałku w życie wchodzi nowa ustawa, która ma ograniczyć m.in. spoofing i smishing za pośrednictwem wiadomości SMS. Przepisy mają utrudnić oszustom podszywanie się pod numery telefonów i osoby celem wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Policjanci z łódzkiego oddziału CBZC rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudziła pieniądze od 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych. Podejrzane są 22 osoby. Łączne straty wyceniono na 11 milionów złotych.

Czytaj całość na: lodz.wyborcza.pl

Polski rząd celowo wymyślił taki system starania się o wizy pracownicze, by wyłudzić od chętnych tysiące dolarów - uważają aktywiści z Ugandy. O ''mafii wizowej'' i ostrzeżeniach wysyłanych do MSZ publicznie informował też szef Polsko-Arabskiego Klubu Społeczno-Gospodarczego.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Jak ktoś z komisji mówi wam, że możecie iść do domu, bo już tyle godzin siedzicie, i wrócić później, to jeżeli widzicie, że ten ktoś jest podejrzanym typem, musicie siedzieć od początku do końca. Ograniczone zaufanie - radzi przyszłym członkom komisji wyborczych sędzia Waldemar Żurek. Wymienia możliwe sposoby fałszowania wyborów.

Czytaj całość na: rzeszow.wyborcza.pl

Rząd (nareszcie) ma plan, jak rozwiązać problem oszustw telefonicznych i SMS-owych. Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Spora część fałszywych połączeń i SMS-ów może zostać zablokowana.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli zastrzec numer PESEL. Taka możliwość pojawi się już we wrześniu. Nowe przepisy mają ułatwić walkę z kradzieżą tożsamości.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Zwolnienie lekarskie ma na celu umożliwienie pracownikowi powrót do zdrowia bez obawy o utratę pracy. Niestety okazuje się, że dokumenty te są często nadużywane i wystawiane bez powodu. ZUS postanowił walczyć z oszustwami poprzez kontrole. Co więcej, może wiązać się to z przyszłą zmianą przepisów.

Czytaj całość na: g.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje nowe przepisy, które mają ułatwić osobom małoletnim zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega, że proponowane regulacje mogą być bardzo groźne - pisze ''Puls Biznesu''.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl