Kronika

Chronologiczny zestaw wybranych wydarzeń dotyczących fałszerstw.

Prokuratura postawiła zarzuty muzykowi Kultu, jego partnerce oraz jej synowi. Są podejrzani o wyłudzanie pieniędzy od firm ubezpieczeniowych w Polsce na podstawie sfałszowanych dokumentów.

Czytaj całość na: plotek.pl

FBI oraz służby z takich krajów, jak Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Francja i Polska rozbiły jedną z najgroźniejszych grup ransomware w historii. Infrastruktura IT Lockbita została zinfiltrowana, a członków organizacji zatrzymano m.in. w Polsce.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Adwokatka z Katowic przysłała dwóm swoim klientom wyrok, z którego wynikało, że sąd wymierzył im karę w zawieszeniu. Dwa lata później mężczyźni dowiedzieliśmy się, że wyrok był sfałszowany.

Czytaj całość na: katowice.wyborcza.pl

Prokuratura Okręgowa w Krakowie rozpoczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przejmowania majątków podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu (gmina Tarnów). Zatrzymano między innymi wójta gminy Szerzyny Grzegorza G. oraz starostę tarnowskiego Romana Ł. Usłyszeli kolejno zarzut tzw. kłamstwa urzędniczego oraz nadużycia uprawnień. Wśród osób zatrzymanych są lokalni działacze PiS, niedoszli kandydaci w wyborach samorządowych.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Policja z Warszawy zatrzymała trzy osoby podejrzane o oszustwa przy wynajmie mieszkań. Zamieszczały w internecie ogłoszenia, brały zaliczki od zainteresowanych i znikały.

Czytaj całość na: warszawa.wyborcza.pl

Oszuści działają na szeroką skalę w różnych zakątkach świata. Niestety w Polsce również mamy z nimi do czynienia. W ostatnim czasie coraz częściej próbują wyłudzić wrażliwe dane, podszywając się pod różne instytucje w wiadomościach SMS lub w aplikacjach na smartfonach. Być może niebawem problem ten jednak zostanie rozwiązany. Google testuje nowy mechanizm.

Czytaj całość na: g.pl

Sejmowa Komisja Etyki ukarała posła PiS z Bydgoszczy. W grudniu 2023 roku Paweł Szrot, podając się za policjanta, usiłował wedrzeć się do pomieszczenia w budynku TVP, w którym pracowali dziennikarze.

Czytaj całość na: bydgoszcz.wyborcza.pl

Zaledwie 10 sekund ma wystarczyć, aby przelew w euro trafił od nadawcy do odbiorcy. Takie przepisy przyjął Parlament Europejski. W Strasburgu wzięto się za bankowość. Europosłowie głosowali tez w sprawie ochrony przed oszustami.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Fałszywe strony sklepów na Facebooku oferują świetne promocje, w tym głośniki bardzo znanej firmy za jedynie... 9 zł. To próba oszustwa. Chodzi o wyłudzenie danych z karty płatniczej.

Czytaj całość na: rzeszow.wyborcza.pl

Donald Trump nie posiada immunitetu prezydenckiego i ''może być ścigany pod zarzutem spiskowania mającego na celu unieważnienie wyborów w 2020 roku'' - orzekł amerykański sąd w Waszyngtonie według doniesień BBC. Sprawa sięga 2021 roku, kiedy niedługo po wyborach prezydenckich doszło do zamieszek w Kapitolu.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl