Kronika

Chronologiczny zestaw wybranych wydarzeń dotyczących fałszerstw.

Wrocławski sąd rozesłał europejski nakaz aresztowania za Romanem Z. i obywatelem Niemiec Stephanem M. Są podejrzani o oszustwo na szkodę przeszło 20 tys. osób. Według śledczych z wrocławskiej prokuratury okręgowej stworzyli piramidę finansową FutureNet. Jest znana m.in. ze sponsorowania koszykarzy Śląska Wrocław i zespołu Formuły 1 Red Bull Racing Team.

Czytaj całość na: wroclaw.wyborcza.pl

Cyberprzestępcy wzięli na celownik klientów kolejnego polskiego banku. Jak informuje zespół CSIRT KNF, w sieci pojawiła się sfałszowana strona systemu bankowości elektroniczej BNP Paribas. Klienci innych banków również powinni mieć się na baczności.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

''Neutralny dla klimatu'' hamburger, ''bezemisyjne'' przejazdy taksówką - wkróce takich komunikatów zobaczymy mniej. Unia Europejska przygotowała przepisy, które zabronią firmom twierdzenia, że są przyjazne dla klimatu, jeśli nie mają na to twardych dowodów. Prawo ma uderzyć w greenwashing, czyli wprowadzanie konsumentów w błąd.

Czytaj całość na: wiadomosci.gazeta.pl

Rząd wypowiada wojnę cyberprzestępcom. Od poniedziałku w życie wchodzi nowa ustawa, która ma ograniczyć m.in. spoofing i smishing za pośrednictwem wiadomości SMS. Przepisy mają utrudnić oszustom podszywanie się pod numery telefonów i osoby celem wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Pracownicy poczty, którzy zostali niesłusznie oskarżeni w związku z ''największą pomyłką sądową w historii Wielkiej Brytanii'', otrzymają ogromne odszkodowania. Do tej pory brytyjski rząd wydał 21 mln funtów na odszkodowania, a ta kwota nie stanowi nawet połowy wartości wszystkich wypłat.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Jeden z użytkowników portalu X opublikował rozmowę z oszustem, podającym się za konsultanta ING Banku Śląskiego. Rzekomy pracownik banku twierdził, że doszło do ''działań oszukańczych'', a dla potwierdzenia swojej tożsamości wysłał SMS-a z numeru ''ING''.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Policjanci z łódzkiego oddziału CBZC rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudziła pieniądze od 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych. Podejrzane są 22 osoby. Łączne straty wyceniono na 11 milionów złotych.

Czytaj całość na: lodz.wyborcza.pl

Polski rząd celowo wymyślił taki system starania się o wizy pracownicze, by wyłudzić od chętnych tysiące dolarów - uważają aktywiści z Ugandy. O ''mafii wizowej'' i ostrzeżeniach wysyłanych do MSZ publicznie informował też szef Polsko-Arabskiego Klubu Społeczno-Gospodarczego.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

Chinka przedstawijąca się jako Guan Yue formalnie pracowała jednocześnie na 16 stanowiskach. Przez trzy lata pobierała wynagrodzenie, mimo że nigdy nie pojawiła się w pracy. Oszustwo zostało zdemaskowane przypadkiem po tym, jak inny mężczyzna wpadł na podobnym przekręcie.

Czytaj całość na: next.gazeta.pl

Właścicielka punktu ksero z Zabrza kopiowała dowody swoich klientów, a następnie na ich nazwiska brała kredyty. Komornicy pieniądze ściągali z rachunków nieświadomych pokrzywdzonych. Teraz sprawą zajmie się Sąd Najwyższy.

Czytaj całość na: katowice.wyborcza.pl